Ünnepélyes keretek között áldotta meg Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök, és avatták fel szombaton, a Szatmárnémetiben, a Sugárút 31. szám alatt található, teljesen felújított Szent József Szociális Központot. A Máltai Segélyszolgálat szatmári kirendeltsége által működtetett központ épületének állaga ugyanis az idők során leromlott, ezért a Szatmári Római Katolikus Püspökség, a szervezettel közösen támogatókat keresett és felújította. Egyszerűen hangzik, de nem volt ilyen könnyű segítőket találni a 220 ezer eurós beruházásra, amelyet végül főképp a Német Fogorvosok Szövetsége alapítványa (Hilfswerk Deutscher Zahnärzte fiir Lepra- und Notgebiete) támogatott, a Máltai Segélyszolgálat németországi és romániai szervezeteivel (Malteser Hilfsdienst in Deutschland, Serviciul de Ajutor Maltez in Romania, Souveränen Malteser Ritterorden <SMRO> Sonderbotschaft F. Roma ZH DR) és az Amerikai Püspökkari Konferenciával közösen, de a Szatmári Római Katolikus Püspökség is jelentős önrésszel járult hozzá.
A központ gyermekei, fiatal és idősebb "máltaisok" várták a Püspököt és a vendégeket szombaton, akiknek volt okuk a meghatódásra, hiszen nagy eredmények tanúi lehettek. Nem csak az épület változott sokat, de a jó példa felmutatása - amely a Szent József Szociális Központ egyik célja a hátrányos helyzetű gyerekek felé - megtalálta az irányt a gyermekektől a felnőttekhez is, amikor előbbiek adtak mintát az őszinte hitről és szeretetről. Az avatási ünnepség elején Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök az épület történetéről beszélt, és arról, hogy az egyházmegye igyekszik az ingatlanjait mindig a régi rendeltetésüknek megfelelően hasznosítani, ezért ebben az esetben is fontos volt, hogy az egykori Irsik-árvaház épületében szintén a rászoruló gyerekeket segítő intézmény működjön. Megköszönte a támogatóknak, hogy segítettek "az álmokat valóra váltani", a gyerekek felé fordulva pedig azt mondta: "szeretünk titeket és bízunk bennetek, kérlek jól használjátok fel a lehetőségeiteket!"
Klaus Winter, a főtámogató Német Fogorvosok Szövetsége vezetője beszédében a hátrányos helyzetű gyerekek integrálásáról szólt: "Mit jelent valójában az integrálás? Embereket elhozni valahonnan, magunkkal vinni, mindenbe bevonni, és ezáltal az összetartozás érzését megmutatni nekik. Ők a mi tetteink által érzik, hogy komolyan vesszük őket. Ez egy óriási és csodálatos feladatunk mindannyiunknak. Különösen a gyermekeknek és a fiataloknak van nagy szükségük az integrálásra, mert különböző okokból kizárva érzik magukat." Beszédét követően Klaus Winter jelképesen átadta a Püspök atyának a ház kulcsát, amit ő továbbadott Pallai Kristófnak, a Máltai Segélyszolgálat szatmári kirendeltsége vezetőjének.
A továbbiakban Puskás Bálint alkotmánybíró, máltai lovag, a Csilla von Boeselager alapítvány képviselői, Pataki Csaba szenátor és Betuker Mária, a Máltai Segélyszolgálat szenior tagja tartottak beszédet, ajándékokat adtak át, majd Nm. és Ft. Schönberger Jenő püspök megáldotta az épületet.
A központ kedvezményezett gyermekei ezt követően mutattak be remekbe szabott, zenés és dramatizált részeket is magába foglaló előadást. A gyerekek valóban nagyon jól neveltek, kedvesek és ügyesek voltak. Tapasztalhatóan nagy utat tettek meg, érezni, hogy foglalkoznak velük. Az avatóünnepség így, és mindennel együtt személyes, közvetlen, meghitt tudott lenni, ahol mosolyogtak egymásra az emberek, otthon érezték magukat, örültek a mindenhol érezhető szeretetnek. Ilyen ez, amikor nem bizonygatni kell, hogy jó helyre érkezett a támogatás, valódi munka zajlik, hanem mindez magától kisugárzik.
Történet:
A Szent József szociális Központ abban az épületben működik - a Kossuth-kert főbejáratával szemben -, amit még Irsik Ferenc apát-kanonok építtetett 1889-ben, árvaház rendeltetéssel. Az egyházmegye százéves sematizmusa így ír az árvaházról: "A Szent József-árvaház (Attila-u. 13.) valláskülönbség nélkül oly gyermekek fölnevelésére épült, kiket szüleik elhagynak. Ez intézetnek 24 ezer koronáért vásárolt szép házastelket; 22 hold földet s 60 ezer korona alapítványt hagyott 16-22 gyermek ellátására s taníttatására ama korig, míg saját munkájukkal fenntarthatják magokat." Az árvaházhoz Boromisza Tibor püspök akaratából épült a Szent József tiszteletére felszentelt templom 1913-ban, valamint az arányosság céljából még egy szárny, az árvaházhoz hasonlóan, a templom másik oldalára.
A kommunizmus ideje alatt az árvaházat államosították, az épület visszaszolgáltatását és birtokbavételét követően pedig 2001-ben, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye megbízásából a Máltai Segélyszolgálat szatmári kirendeltsége indított napközit hátrányos helyzetű fiataloknak. A Máltai Segélyszolgálat szatmárnémeti kirendeltsége ugyanis a római katolikus plébániák segítségével már 1997-es alakulásakor felvette a kapcsolatot a szegény családokkal - vallási hovatartozástól függetlenül -, akiknek a száma az idők során egyre bővült. Jelenleg több, mint negyven gyermek látogatja a szociális központ hétköznapokon működő iskola utáni programját - melynek részeként délután 12 és 17 órák között együtt oldják meg a házi feladatot, pedagógusok segítségével tanulnak -; szombatonként pedig vallási és társadalmi nevelésben részesítik a gyermekeket, meleg étellel látják el őket, tisztálkodásra és a ruhák megtisztítására adnak lehetőséget, orvosi vizsgálathoz segítik hozzá. Szintén szombatonként, a gyerekek egy-egy kenyeret és fél kilogramm margarint vagy egy doboz pástétomot kapnak hazavitelre. Időnként szabadidős programokat, kirándulásokat szerveznek a gyerekeknek, akiket Ft. Mártin Lőrinc címzetes esperes a hitre nevel, ha kell megkeresztel, első áldozásra és bérmálásra készít. De hosszan lehetne még sorolni a Szent József Szociális Központ tevékenységeit, amelynek fő motorja tehát a Máltai Segélyszervezet öt fiatal alkalmazottja - szociális munkás és pedagógus egyetemi végzettséggel -, tizenegy önkéntese, a besegítő orvosokkal, tanárokkal, idősebb "máltaisokkal" együtt.
A felújított épületben jobb körülmények várják majd a gyerekeket, hiszen nem csupán megújultak az eddig is használt termek, de az épület olyan részeit is birtokba vehetik a jövőben, amelyeket eddig nem tudtak hasznosítani. Így a foglalkozásokat is jobban meg lehet szervezni, és az ellátottak számának bővülése tekintetéből sincs semmilyen akadály.